ˆ

Obwieszczenia

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Obwieszczenie o odstąpieniu od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

Informacja ogłoszona dnia 2016-02-29 09:23:34 przez Łukasz Jasiulaniec

Akapit nr 1 - brak tytułu

OBWIESZCZENIE
 
Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 03 października 2008 r. o udostępnianiu informacji
o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko zwanej dalej OOŚ (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.)
 
STAROSTA NOWOSOLSKI
podaje do publicznej wiadomości informację
 
o odstąpieniu od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektów uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych, położonych na terenie powiatu nowosolskiego.
       Zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy OOŚ organ opracowujący projekty dokumentów, o których mowa w art. 46 pkt 1 i 2, może, po uzgodnieniu z właściwymi organami, o których mowa w art. 57 i 58, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna,
że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania
na środowisko.
       W związku z wykonywaniem zadania publicznego, określonego w art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 05 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015r. poz. 1445 z późn. zm.) Pan Tomasz Lisowski właściciel firmy Przedsiębiorstwo Usług Przyrodniczo-Leśnych „TAXUS” z siedzibą w Poznaniu, upoważniony przez Starostę Nowosolskiego w zakresie uzyskiwania wymaganych przepisami prawa opinii i uzgodnień przy sporządzaniu projektów uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa na terenie powiatu nowosolskiego, pismami z dnia 26 listopada 2015 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wlkp. o stwierdzenie czy konieczne jest przeprowadzenie oceny strategicznej na podstawie art. 47 ustawy dla projektów uproszczonych planów urządzenia lasu, sporządzanych na okres od 01.01.2016 r. do 31.12.2025 r. na terenie:
  • Gminy Kożuchów dla pow. 220,62 ha (lasy zlokalizowane w obrębach ewidencyjnych: Kożuchów, Drwalewice, Książ Śląski, Mirocin Górny i Studzieniec);
  • Gminy Nowa Sól dla pow. 19,55 ha (lasy zlokalizowane w obrębie ewidencyjnym Buczków);
  • Gminy Otyń dla pow. 20,49 ha (lasy zlokalizowane w obrębie ewidencyjnym Niedoradz);
  • Gminy Siedlisko dla pow. 51,69 ha (lasy zlokalizowane w obrębach ewidencyjnych: Borowiec, Różanówka i Siedlisko).
     Zgodnie z art. 48 ust. 3 ww. ustawy OOŚ odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, wymaga uzasadnienia zawierającego informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49. Po przeanalizowaniu zapisów uproszczonych planów urządzenia lasu pod kątem uwarunkowań wymienionych w art. 49 ustawy stwierdzono, że uproszczone plany urządzenia lasu nie ustalają ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć, w tym przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz nie są powiązane z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach. Prowadzenie gospodarki leśnej, zgodnie z zapisami projektów planów, nie będzie negatywnie w sposób trwały oddziaływać na otaczające środowisko, a zakładanie zrębów zupełnych powodować będzie przerwanie produkcji drewna na okres nie dłuższy niż 5 lat. Dokumenty te nie zmieniają dotychczasowego sposobu użytkowania gruntów leśnych osób fizycznych i są zgodne z zapisami ewidencyjnymi, a zaplanowane zabiegi dostosowane są do potrzeb gospodarczych i wymagań siedliskowych pożądanych gatunków zgodnych z typem siedliskowym lasu i nie spowodują negatywnej zmiany warunków wilgotnościowych lub świetlnych. Zaplanowane zabiegi mają charakter lokalny, ograniczony do konkretnych niewielkich powierzchni leśnych (wydzieleń), które zostały zlokalizowane i opisane w trakcie inwentaryzacji terenowej i pozostaną bez negatywnego wpływu na funkcjonowanie obszarów przyległych. Zaplanowane zabiegi pielęgnacyjne wpłyną na zachowanie dobrej kondycji lasów i stan zdrowotny, stworzą lepsze warunki do wzrostu drzew, a także poprzez dopływ światła do dolnych warstw drzewostanu, przyczynią się do polepszenia warunków mikroklimatycznych i świetlnych dla roślin runa. Zaplanowane zabiegi nie spowodują zagrożenia dla środowiska, a także wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych.
      Ponadto zaprojektowane w UPUL działania nie zaliczają się do przedsięwzięć mogących znacząco negatywnie oddziaływać na środowisko wymienionych w rozporządzeniu z dnia 09 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016r. poz.71). W związku z powyższym, projekty Planów nie należą do kategorii projektów dokumentów, o których mowa w art. 46 pkt. 2 bądź art. 47 Ustawy OOŚ, które wyznaczałyby ramy dla późniejszych realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko lub że realizacja tych dokumentów może spowodować znaczące oddziaływanie na środowisko.
     Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., pismami z dnia 29 grudnia 2015 r. (znak sprawy: WOOŚ-I.411.224.2015.RD, WOOŚ-I.411.225.2015.RD, WOOŚ-I.411.226.2015.RD, WOOŚ-I.411.227.2015.RD, WOOŚ-I.411.228.2015.RD, WOOŚ-I.411.229.2015.RD, WOOŚ-I.411.230.2015.RD, WOOŚ-I.411.231.2015.RD, WOOŚ-I.411.232.2015.RD, WOOŚ-I.411.233.2015.RD), uzgodnił odstąpienie od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych projektów uproszczonych planów urządzenia lasu. Po zapoznaniu się z przedłożoną dokumentacją oraz z argumentami zawartymi we wnioskach Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że realizacja postanowień uproszczonych planów nie spowoduje znaczącego negatywnego oddziaływania
na środowisko oraz nie wpłynie negatywnie na istniejące i projektowane elementy i obszary chronione. Nie naruszy również integralności wielkoprzestrzennych obszarów chronionych, w tym obszarów europejskiej sieci Natura 2000. Tym samym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził zasadność wniosku o odstąpienie od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowych dokumentów.
       Pismem z dnia 28 grudnia 2015 r. (znak sprawy: NZ.9022.566.2015.NJ) Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. wyraził zgodę na odstąpienie od przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla wskazanych projektów uproszczonych planów urządzenia lasu. Po przeanalizowaniu projektów planów oraz argumentacji przedstawionej we wnioskach, Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny stwierdził, że realizacja zapisów przedmiotowych dokumentów, przy przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska, zastosowaniu rozwiązań zapobiegających i ograniczających oddziaływanie na środowisko, nie powinna spowodować negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi.
       Dodatkowo Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., pismem z dnia 13 stycznia 2016 r. (znak sprawy: WOOŚ-I.411.253.2015.RD), odpowiadając w sprawie stwierdzenia, czy konieczne jest przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla Inwentaryzacji stanu lasu, dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, położonych na pozostałej części powiatu nowosolskiego, po przeprowadzeniu analizy uzasadnienia, jednoznacznie stwierdził, że przedmiotowe dokumenty nie mieszczą się w kategoriach określonych w art. 46 i 47 ustawy OOŚ, gdyż nie zawierają żadnych atrybutów właściwych tym dokumentom, a są typowymi dokumentami inwentaryzacyjnymi w zakresie rozpoznania stanu istniejącego wybranych elementów środowiska leśnego, ich diagnozy i oceny. W związku z powyższym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował, że dokumenty te nie wymagają przeprowadzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
 
      Niniejsza informacja została umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, na tablicy ogłoszeń tutejszego Starostwa, a także w siedzibach Gmin: Kożuchów, Nowa Sól, Otyń i Siedlisko.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Powiat Nowosolski
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Jakub Muszyński
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2016-02-26
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Jakub Muszyński
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2016-02-29 09:23:30
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2016-02-29 09:23:34
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2016-02-29 09:23:34
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
850 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony